Magányosan élő méhek, 2. rész
Magányos méhekről íródott sorozatom a művészméhek néhány fajtájával folytatódik.
A művészméhekről általánosságban
A művészméhek az Antarktisz kivételével minden kontinensen megtalálhatók. Nyelvük mérete alapján a hosszúnyelvű méhek közé sorolhatók; ez teszi alkalmassá őket a pillangós- és ajakos virágú növények speciális virágainak beporzására, illetve ezek nektáriumainak elérésére. Rágóik erősek.
Jellemző gyűjtőkészülékük a potroh hasi oldalán található „haskefe”, amely a kültakaró szőrképlete.
A fajok többsége magányosan él. A párzás után az utódokról csak a nőstény gondoskodik, tehát ő készít fészket a petéknek. Laza társas kapcsolatra sem törekszenek, bár a bölcsőnek alkalmas helyek közelsége (például egy nádtetőben vagy rovarszállóban) közel hozhatja őket egymáshoz.
Ivadékbölcsőik lehetnek idegen járatok, elhagyott csigaházak vagy növényi szárak — ezeket a rágóikkal „kivagdalt” levéldarabokkal és egyéb, a külvilágban gyűjtött anyagokkal bélelik. Fészkeiket előszeretettel bélelik a molyhos ökörfarkkóró szőreivel.
Számos termesztett növény fontos megporzói.
A művészméheknek több, mint 4000 fajuk ismert, legfontosabb hazai nemzetségeik:
- a faliméhek,
- a szabóméhek
- a kőművesméhek,
- a pelyhesméhek és
- a fészekélősködő kakukkméhek.
Kakukkméh
Kleptoparazita méhfajok, más néven kakukkméhek. Ezek nőstényei nem építenek fészket és nem gyűjtenek pollent. Behatolnak a pollent gyűjtő fajok fészkeibe, és petéiket a már megépített sejtekbe helyezik. A petéből kikelő lárvájuk megöli a gazdaméh lárváját (ha a nőstény ezt nem tette volna meg), és elfogyasztja azt. Néhány esetben a méh még a méhanyát is megölheti, hogy annak a szerepébe bújva kezdje el lerakni saját petéit.
A kakukkméhek nőstényei nem rendelkeznek a virágport gyűjtő speciális hosszú szőrszálakkal. Kevés testszőrzetük van, külső vázuk vastag.
Ez az élősködő viselkedés sok méhfaj jellemzője, a méhek több családjában is előfordulhatnak, szakértők szerint összesen több ezer kleptoparazita faj létezik.
(A felső képen látható a kakukkméh.)
Így néz ki a rajzos pelyhesméh:
A fotó forrása: Bruce Marlin / wikimedia
A többi művészméhről a következő részekben esik szó.
Forrás:
wikipedia
Felső kép: A képen egy kakukkméh látható. Forrás: alegsaonline.com
MézVilága cikkek