A méhek nagy napja


A MÉHEK NAPJÁT 1994-től az Országos Magyar Méhészek Egyesületének (OMME) kezdeményezésére április 30-án ünnepeljük Magyarországon, mivel ez idő tájt teljesedik ki az élet a kaptárban. Hazánkban sajnálatos módon alacsony a mézfogyasztás, ezért a méhek napja nem titkolt célja a méz és a méhészeti termékek megismertetése és megkedveltetése. E napon országszerte mézkóstolókkal, kiállításokkal, filmvetítéssel, játszóházzal várják a méhészek az érdeklődőket.

A fenti dátumtól eltér a méhek világnapja időpontja, amelyet az Egyesült Nemzetek Szervezetének (ENSZ) döntése értelmében május 20-án ünneplünk, 2018-tól. Az ENSZ ezzel a méhészek helyzetére és fontosságára hívja fel a világ figyelmét. A május 20-ai dátum egyáltalán nem véletlen. 1734-ben, e napon született ugyanis az európai méhészet kiemelkedő alakja, az első osztrák méhészeti iskola egykori vezetője, a szlovén származású Anton Jansa. Jansa a Habsburg udvar bécsi egyetemének a méhészkedés tudományát oktató tanára volt. Munkásságának fontosságát már akkor felismerték és nagyra becsülték. A javaslat egyébként Szlovéniából érkezett, ahol a méhészkedés jelentős hagyományokkal rendelkezik, és ahol minden kétszázadik szlovén foglalkozik méhészettel. Ez a legmagasabb arány az egész világon!

Azt mondják, ha védjük a méheket, akkor óvjuk a természetet is! Manapság a méhek a világ legfontosabb élőlényei. A méhek repülő rovarok, amelyek közeli rokonságban állnak a darazsakkal és a hangyákkal. 2010-ig kb. 20 000 fajukat írták le; tényleges fajszámuk ennél jóval nagyobb.

 

Poszméh. A fotó forrása: commons.wikimedia.org

 

A méhek ősei a szitásdarazsakhoz hasonló fajok voltak, és ennek megfelelően más rovarokra vadásztak. A ragadozó, húsfogyasztó életmódról feltehetőleg akkor váltottak pollengyűjtésre, amikor viráglátogató, pollenfogyasztó rovarok lettek zsákmányállataik, és a darazsak lárvái a pollennel borított rovarokat fogyasztották el. A legősibb, bizonyítottan méh fosszília sokáig egy 96–74 millió éves, borostyánba zárt Trigona (Cretotrigona) prisca volt a korai kréta korból, és alig különbözött a ma élő Trigona fajoktól. 2006-ban egy burmai borostyánból egy kb. 100 millió éves fosszília is előkerült. Ennek egyes tulajdonságai (pl. a hátsó láb alakja) még a ragadozó darazsakra emlékeztetnek, mások (pl. az erősen szőrös test) már a méhekre jellemzőek (Sárospataki).

Kialakulásuk nagyon gyorsan követte a zárvatermők megjelenését. A növények beporzását már a méhek megjelenése előtt többféle állat segítette, ők azonban kifejezetten ebbe az irányba fejlődtek, és minden más rovarnál sokkal hatékonyabbá váltak.

 

Pollent gyűjtő méh. A fotó forrása: Jon Sullivan / wikipedia

 

A méhek a nektár és a pollen fogyasztására adaptálódtak; ezekből nyerik az energiát és a fehérjéket. A pollen többségével lárváikat etetik.

Teljes átalakulással fejlődnek. A petéből kikelő lábatlan, kukacszerű lárva a nyű. A biztonságos környezethez alkalmazkodott lárvák növekedve többször vedlenek, majd bebábozódnak. A kifejlett egyed (imágó, azaz a méh) a bábból kel ki. Genetikai tulajdonságaik viszonylag jól védik őket a közeli rokonokkal párosodás hatásai, azaz a beltenyészet ellen (Vásárhelyi).

Kulcsszerepet játszanak a növények beporzásában, ők a virágos növények legfontosabb beporzói. Gyűjtenek pollent és nektárt is; ebben jelentős szerepet kapnak a lábaikon kialakult speciális szervek. A nektárt gyűjtő egyedek is poroznak be növényeket, de a pollent gyűjtők sokkal hatékonyabb beporzók. Újabb elemzések szerint az emberiség élelmiszer-termelésének mintegy harmada függ a rovarok beporzó tevékenységétől, nagyrészt a méhekétől.

A mezőgazdaságban közvetlen szerepet is betöltenek, különösen a domesztikált háziméh, ami sok országban a legfőbb méztermelő. Sok egyéb fajt, mint például a faliméhet intenzíven szaporítanak beporzó tevékenységük miatt.

A legtöbbjük az összes virágból gyűjt pollent, de akadnak egy-egy növényre szakosodott fajok is. A pollent és a nektárt többnyire összekeverik, és így eleinte folyékony, de megkeményedő tartalék élelmiszertömeget hoznak létre. Ezt aztán megformálják, és a lépekben tárolják. Az így megtöltött sejtekbe helyezik petéiket, majd lezárják azokat.


Egy lép. Jól láthatóak a lárvák. A fotó forrása: Waugsberg / wikipedia


A virágok meglátogatása sok veszélyt hordoz magában: karolópókok, gyilkospoloskák és különféle madarak vadásznak rájuk. Tizedelik állományukat a vegyszerek is — ezek vagy közvetlenül az élőlényekre hatnak, vagy táplálékukra.

Mozgáskörzetük általában csak néhány száz méter, ezért populációikat különösen veszélyezteti élőhelyeik feldarabolódása (Vásárhelyi).

Egy kisebb alcsoportjuk, a fullánk nélküli méhek csak állati tetemekből táplálkoznak.



Forrás:

oszk.hu

fonyod.hu

wikipedia

Felső kép: pixabay

Tetszett a cikk?

 

MézVilága cikkek

Magányosan élő méhek, 2. rész
Szorgos méh, Egyéb szorgos méh
Méhek között is vannak művészek, a következő részekben róluk esik néhány szó.
Néhány szó a méhszúrásról
Méh cikkek, Információk
Egy csípéssel 0,1 mg méreg jut az ellenség testébe, de a méh csak akkor támad, ha veszélyben érzi magát.
Egy zseniális ausztrál találmány
Méh cikkek, Érdekességek
Az ausztrálok ismét valami nagyszerűt alkottak, amivel sok méhészeti munkát megkönnyítettek.
Az értékes propolisz
DIY, Videó
Nézd meg a videót, amiben több hasznos dolgot tudhatsz meg a propoliszról és a propolisz tinktúra előállításáról.
A beporzók kedvence: a levendula
Növényvilág, Ajánlott növények
Az összes rovar otthon érzi magát a levendulamezőkön, ami érthető is: a levendula szívesen adja a nektárt.
A virághoz hűséges háziméh
Növényvilág, Méhbarát növények
A legtöbb beporzó rovar hamar kiválasztja, hogy melyik virágszínt és formát részesíti előnyben.
Ez itt a te INGYENES reklámhelyed
Méhészet, Magyar termelők / méhészek
Népszerűsítsd mézes termékeidet, vállalkozásodat, üzletedet nálunk! Részletekért kattints a képre!
A szivárvány színeiben pompázó sáfrány
Növényvilág, Ajánlott növények
Ha kerti sáfrányt ültetsz a kertedbe, akkor a méhek gyakori látogatók lesznek nálad.
Magányosan élő méhek, BEVEZETŐ rész
Szorgos méh, Egyéb szorgos méh
A 20 000 leírt méhfajból körülbelül 17 000 magányos. S ők vannak a legnagyobb veszélyben.

További cikkek »

 

....